salon   sypialnia   pokój dziecięcy   kuchnia   łazienka   dekoracje   wnętrza   dodatkowe wyposażenie   rtv⁄agd  
Autor:  Dodano: 2011-10-03

Jak czyścić i pielęgnować skórzane meble


Decydując się na zakup skórzanych mebli wypoczynkowych, często kierujemy się ich eleganckim wyglądem, miękkością w dotyku i ponadczasowym pięknem. Aby jednak zachować świeżość i piękno przez długie lata, skórę należy odpowiednio czyścić i konserwować. W jaki sposób to robić?



Meble tapicerowane, obite skórą naturalną, wymagają regularnej pielęgnacji, głównie z uwagi na stały kontakt z kurzem i brudem. Nieodpowiednie użytkowanie i brak odpowiednio zastosowanych środków, sprawia, że materiał szybciej się zużywa. Chcąc prawidłowo zadbać o skórę należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Odplamiacze na bok!
Jeśli na naszym meblu pojawi się plama, wylany napój czy zaschnięte resztki jedzenia, zapomnijmy o stosowaniu silnych środków chemicznych (takich jak m.in. odplamiacze, zmywacze czy rozpuszczalniki). W przeciwnym razie może dojść do zniszczenia naturalnej, cienkiej warstwy ochronnej skóry, a nawet do jej odbarwienia. - Skóra naturalna, jest bardzo wrażliwa na działanie detergentów, dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie wilgotnej szmatki, ewentualnie z niewielką ilością mydła, a następnie przetarcie delikatnym, chłonnym ręcznikiem. Plamy należy usuwać możliwie jak najszybciej – radzi ekspert Magdalena Bosak z firmy MM Collection, marki skórzanych mebli wypoczynkowych.  

Ochrona przez wysychaniem
Największym wrogiem skóry naturalnej jest wysoka temperatura i suche powietrze, które powodują, że skóra staje się krucha a nawet pęka. Dlatego wymaga ona częstego nawilżania. Polecanym środkiem w tym przypadku jest krem stearynowy. Warto także unikać bezpośredniego wystawiania skóry na słońce, gdyż może ona płowieć i jeszcze intensywniej wysychać. Nie należy też ustawiać skórzanych mebli w pobliżu kaloryferów i innych źródeł ciepła.

Regularna pielęgnacja
Skóra naturalna zastosowana w naszym zestawie wypoczynkowym, podobnie jak skóra rąk czy twarzy, wymaga częstej, choćby minimalnej pielęgnacji. Podczas prac konserwacyjnych należy unikać mocnego wycierania i tarcia. Regularne oczyszczanie powierzchni z kurzu (za pomocą odkurzacza), przecieranie suchą, miękką ściereczką (najlepiej flanelową) nadadzą jej świeży wygląd. Wspomniana wrażliwość skóry na silne detergenty oznacza również, że nie należy stosować różnego rodzaju past do butów, w celu zabarwienia niedoskonałości. Od czasu do czasu jednak, skóra jak każdy materiał, wymaga użycia specjalnego środka konserwującego, który przedłuży jej trwałość nawet o kilka lat. - Cienką warstwę preparatu impregnującego, powinniśmy nakładać średnio co 3 miesiące – zauważa Magdalena Bosak. - Szczególną uwagę zwracajmy na miejsca najczęściej używane, czyli siedzisko, oparcie, podłokietniki. Stosowanie specjalnych środków pozwala na utrzymanie właściwego koloru, ochronę przed wyblaknięciem oraz na minimalizowanie efektu wycierania się skóry. Skóra zostaje odpowiednio natłuszczona i zabezpieczona przez pęknięciami.

Pamiętajmy, że wszelkie działania, niezgodne z właściwą pielęgnacją materiału, mogą stać się przyczyną utraty gwarancji na zakupiony mebel. Jeżeli nie jesteśmy pewni, jak usunąć uciążliwą plamę, przeczytajmy instrukcję i dołączoną ulotkę lub wezwijmy specjalistów zajmujących się czyszczeniem mebli tapicerowanych















© 2004 - 2025 Herbert Grossfuss Media

Kontakt Tagi